50 مطلب آخر
محیط زیست : ‌آلودگي صوتي تهران - مشکل جدید بیمارستانها

حد مجاز آلودگي صوتي مراكز درماني 45  dB و آموزشي 55  dB است و بر اساس نتايج اندازه‌گيري‌ها و مدلسازي‌هايي كه توسط بخش سنجش و مدلسازي آلودگي صدا در شركت كنترل كيفيت هوا صورت گرفته است ، اكثر خيابانهاي شهر تهران داراي آلودگي صوتي بالاتر از 70  dB هستند و اين حد براي مراكز آموزشي و درماني خارج از استاندارد است

كاهش قدرت شنوايي، افزايش ضربان قلب، كاهش وزن نوزاد به هنگام تولد، استرس، كاهش قدرت يادگيري كودكان، افزايش فشار خون و ناراحتي‌هاي عصبي از جمله تأثيرات آلودگي صوتي است.

كمترين ميزان سر و صدا در اكثر خيابانهاي شهر درساعات 2 تا 3 بامداد و بيشترين آن ساعات 6 تا 7 صبح به علت شروع ساعت كاري در شهر است

در كشورهاي پيشرفته دنيا براي اجرا و ساخت اتوبان‌ها و مناطق حساس به سر و صدا مانند مراكز آموزشي و بيمارستان‌ها  ٬  از نقشه‌هاي صوتي استفاده مي‌كنند. بر اساس قوانيني كه در سال 2002 توسط 15 عضو اتحاديه اروپا به تصويب رسيد تا سال 2007 بايد تمامي شهرهاي داراي جمعيتي بالغ بر 250 هزار نفر، جاده‌هايي براي تردد بيش از 6 ميليون ‌خودرو در سال ، ريل‌هايي براي تردد بيش از 60 هزار قطار در سال و فرودگاه‌هايي با بيش از 50 هزار پرواز در سال ٬ نقشه های صوتی داشته و بر اساس نقشه‌هاي صوتي احداثات  را عمل نمایند . و تا سال 2008 باید در طرح های تفضیلی خود این نقشه ها را در جهت کاهش آلودگی صوتی استفاده کنند.

درحالیکه شهر های بزرگ روز به روز صلاحیت های زیست محیطی لازم برای استقرار فضای درمانی را از دست میدهند ٬ اضافه شدن معضلی دیگر بر این معضلات ٬ توجه و نگاه ویژهء کارشناسان را به سمت خود جلب مینماید . تحلیل جوانب آلودگی صوتی برای دست اندرکاران بهداشت و درمان جامعه امری ضروری است که بشرح ذیل تقدیم میگردد . جهت رویت  این مطلب تحلیلی  ٬ میتوانید بر روی کلمهء   ادامه متن  کلیک فرمائید : 

تحلیل ما

متن کامل

بالاخره در سال 85 مسئولان دل به دريا زدند و آلودگي صوتي را هم بعنوان يكي ديگر از بحران‌هاي شهر تهران اعلام كردند، دريغ از آن كه متولي و یا برنامه مدون و یا نهاد و دستگاهی برای کنترل آن معرفی شده باشد .

در حالیکه شهر های بزرگ روز به روز صلاحیت های زیست محیطی لازم برای استقرار فضای درمانی را از دست میدهند ٬ اضافه شدن معضلی دیگر براین معضلات ٬ توجه و نگاه ویژهء کارشناسان را به سمت خود طلب  مینماید .

يوسف رشيدي مدير عامل شركت كنترل كيفيت هواي تهران در مورد چگونگی و میزان حساسیت مراجع مسئول سلامت به معضل آلودگی صوتی و اثرات آن ٬ اظهار داشت: تاكنون بررسي خاصی در خصوص ميزان افزايش بيماري‌هاي ناشي از آلودگي صوتي توسط وزارت بهداشت صورت نگرفته است .( اگر هم صورت گرفته باشد اعلام نگردیده است )

وي تأكيد كرد: متأسفانه هيچ متولي و برنامه مشخصي براي كاهش اين بحران نيز وجود ندارد.

از طرفی مدير بخش صوت شركت كنترل كيفيت هواي تهران نیز در پاسخ به اين پرسش كه چرا متولي و برنامه مدوني براي كاهش اين بحران وجود دارد، تصريح كرد: بر اساس طرح جامع كاهش آلودگي هواي تهران ٬  سازمان حفاظت محيط زيست متولي كاهش آلودگي هوا‌ست و بر اساس بندهاي 9 گانه اين طرح سازمان‌هاي مختلفي نيز مكلف به اجراي برنامه‌هاي مربوطه هستند اما براي كاهش آلودگي صوتي هيچ برنامه و قانون مدون و مصوبي وجود ندارد. متولي كاهش اين بحران نيز بايد سازمان حفاظت محيط زيست باشد اما قانون چنين وظيفه‌اي براي اين سازمان تعيين نكرده است.

متاسفانه ٬ جدیدترين اندازه‌گيري‌هاي آلودگي صوتي انجام شده در تهران نشان مي‌دهد ؛  416 مركز آموزشي و  115 مركز درماني در مناطق مركزي تهران در معرض آلودگي صوتي بيش از حد مجاز هستند و وضعيت آنها بحراني است .

مديرعامل شركت كنترل كيفيت هواي تهران در اين خصوص گفت : حد مجاز آلودگي صوتي مراكز مسكوني 55  dB، درماني 45  dB و آموزشي 55  dB است و بر اساس نتايج اندازه‌گيري‌ها و مدلسازي‌هايي كه توسط بخش سنجش و مدلسازي آلودگي صدا در شركت كنترل كيفيت هوا صورت گرفته است ، اكثر خيابانهاي شهر تهران داراي آلودگي صوتي بالاتر از 70  dB هستند و اين حد براي منازل مسكوني و مراكز آموزشي و به خصوص مراکز درماني خارج از استاندارد است .

دکتر رشیدی تاكيد كرد : با توجه به اطلاعات بدست آمده كمترين ميزان سر و صدا در اكثر خيابانهاي شهر تهران درساعات 2 تا 3 بامداد و بيشترين آن ساعات 6 تا 7 صبح به علت شروع ساعت كاري در شهر است .

كاهش قدرت شنوايي، افزايش ضربان قلب، كاهش وزن نوزاد به هنگام تولد، استرس، كاهش قدرت يادگيري كودكان، افزايش فشار خون و ناراحتي‌هاي عصبي از جمله تأثيرات آلودگي صوتي است.


با توجه به روند روزافزون ورود خودرو به شهرهای کشور به خصوص تهران و به تبع آن افزايش آلودگي‌هاي صوتي مخصوصاً در برخي نقاط شهر تهران همچون منطقه 6، اين پرسش مطرح مي‌شود كه طي سال‌هاي اخير ميزان اين آلودگي تا چه سطحي افزايش يافته است كه مسئولان شهري را واداشته تا بحراني شدن آلودگي صوتي را اعلام كنند.

مديرعامل شركت كنترل كيفيت هواي تهران در خصوص علت بحراني شدن آلودگي صوتي در سال 85، گفت: نمي‌توان زمان آغاز اين بحران را به طور دقيق مشخص كرد چون در گذشته هيچ بررسي در اين رابطه وجود نداشته است. سال گذشته نيز بر اساس بررسي‌هاي انجام گرفته شركت كنترل كيفيت هواي تهران بحراني بودن وضعيت هواي شهر تهران اعلام شد.

مدير عامل شركت كنترل كيفيت هواي تهران افزود: بررسي ميزان افزايش ناراحتي‌هاي ناشي از بحران آلودگي صوتي طي سال‌هاي اخير نياز به آمار برداري 10 ساله دارد تا معلوم شود كساني كه نزديك نقاط پر سر و صدا همچون بزرگراه‌ها قرار دارند تا چه اندازه تحت تأثير اين آلودگي قرار گرفته‌اند و تا زماني كه اين آمارگيري انجام نگيرد، نمي‌توان در اين رابطه اظهارنظر كرد .

از طرف دیگر ٬ مشاور شهردارتهران در امور محیط زیست اعلام کرد : تهیه تراز صوتی برای مناطق 22 گانه تهران ، تا پایان سالجاری کلید خواهد خورد . مهندس محمد هادی حیدرزاده ، مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست ، با بیان این مطلب گفت : تهیه تراز صوتی برای مناطق مختلف تهران ، انجام خواهد شد و با توجه به زمان بر بودن آن و دشواری کار ، امیدواریم  روند تهیه آن تا پایان سالجاری برای 22 منطقه تهران ، انجام شود  . وی افزود  : تراز صوتی برای هر منطقه ، در زمان های مختلف اندازه گیری می شود و به همین دلیل دشوار بوده و در دراز مدت  به نتیجه می رسد . حیدرزاده ، با اشاره به فعالیت های انجام شده در این زمینه، اظهار کرد : تا کنون تراز صوتی مناطق 22 ، 10 ، 6 ، 9 و 11 آماده شده است و امیدواریم تا پایان سال ، برای همه مناطق تهیه شود .

دکتر یوسف رشیدی ضمن تایید این مطلب اظهار کرد: منطقه 6 از لحاظ آلودگی صوتی در صدر مناطق پرسرو صدای شهر تهران قرار دارد . وی تصریح کرد: پس از منطقه 6، مناطق 18،19،3،13،7،12،11،10 و 2 پر سرو صداترین مناطق شهر تهران محسوب می شوند . وی افزود: این تقسیم بندی با توجه به تعداد و سرعت خودروها در این مناطق، مقدار کیلومتر پیمایش خودروها و توزیع نوع آن ها، درهرمنطقه و همچنین میزان اتوبان های موجود انجام شده است .

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوا در ادامه گفت: کشورهای پیشرفته دنیا جهت اجرا و ساخت اتوبان ها و مناطق حساس به سرو صدا مانند مدارس و بیمارستان ها  ٬ از نقشه های صوتی استفاده می کنند . دکتر رشیدی تاکید کرد: این نقشه های صوتی هر5 سال تکرار می شود و در سال 2012 باید برای مناطقی با جمعیت بالای 100،000 نفر تهیه شود . وی در پایان اظهار کرد: در شهر تهران منطقه 7 اولین منطقه بوده است که این نقشه های صوتی برای آن تهیه شده و به ترتیب نقشه های صوتی مناطق 6،12،11،9 و 10 تهیه خواهد شد .


حسين مهرآوران مدير بخش صوت شركت كنترل كيفيت هواي تهران نيز با بيان اين كه تهيه نقشه‌هاي صوتي براي مناطق مختلف شهر تهران از سال 80 آغاز شده است، تصريح كرد: نقشه‌ها بر اساس اطلاعات ترافيكي و توپوگرافي ٬  ساختمان‌ها و دستگاه‌هاي اندازه‌گيري صوتي تهيه و ترسيم مي‌شوند و مشخص مي‌شود كه مراكز آموزشي مسكوني و درماني و غيره تا چه اندازه تحت ‌تأثير صدا قرار دارند و نقاطي كه ميزان آلودگي صوتي آنان بالاتر از حد استاندارد است به عنوان نقاط بحراني بر روي نقشه تعيين مي‌شوند.

 
وي در خصوص كاركرد تهيه اين نقشه‌ها گفت: در كشورهاي پيشرفتهء دنيا براي اجرا و ساخت اتوبان‌ها و مناطق حساس به سر و صدا مانند مراكز آموزشي و بيمارستان‌ها از نقشه‌هاي صوتي استفاده مي‌كنند. بر اساس قوانيني كه در سال 2002 توسط 15 عضو اتحاديه اروپا به تصويب رسيد تا سال 2007 بايد تمامي شهرهاي داراي جمعيتي بالغ بر 250 هزار نفر، جاده‌هايي براي تردد بيش از 6 ميليون ‌خودرو، ريل‌هايي براي تردد بيش از 60 هزار قطار و فرودگاه‌هايي با بيش از 50 هزار پرواز در سال  ٬ نقشه های صوتی داشته و بر اساس نقشه‌هاي صوتي ٬  احداثات لازمه را عمل نمایند .  


وي افزود: تا سال 2008 نيز بايد از اين نقشه‌ها در طرح‌هاي تفصيلي براي كاهش آلودگي صوتي استفاده كنند. اين نقشه‌هاي صوتي هر 5 سال به روز مي‌شوند. علاوه بر اين تا سال 2012 بايد اين نقشه‌ها براي مناطقي با جمعيت بالاي 100 هزار نفر نيز تهيه شود.


مدير بخش صوت شركت كنترل كيفيت هواي تهران در خصوص تعداد نقشه‌هاي تهيه شده براي شهر تهران تصريح كرد: تاكنون نقشه آلودگي صوتي مناطق 6،7، 9، 11 و 12 و منطقه فرودگاه مهرآباد تهيه شده است كه در اين ميان منطقه 6 آلوده‌ترين منطقه شهر تهران به لحاظ صوتي شناخته شده است.


وي هزينه تهيه اين نقشه‌ها را به طور ميانگين 40 ميليون تومان براي هر منطقه عنوان كرد و در پاسخ به اين پرسش كه آيا تهيه اين نقشه‌ها تأثيري در پيش‌گيري و كاهش آلودگي صوتي دارد، گفت: در خصوص مناطقي همچون منطقه 6 نمي‌توان اقدامات پيش‌گيرانه انجام داد اما با تعيين شدن وضعيت منطقه به لحاظ استانداردهاي صوتي مي‌توان اقدامات درماني انجام داد كه بسيار پرهزينه هستند.


به گفته مهرآوران نصب هر يك كيلومتر ديوار صوتي در حاشيه اتوبان‌ها به عنوان يكي از راهكارهاي كاهش آلودگي صوتي اعتباري بالغ بر 100 ميليون تومان نياز دارد.

مدير بخش صوت شركت كنترل كيفيت هواي تهران تأكيد كرد: تأثير تهيه اين نقشه‌ها زماني ديده مي‌شود كه كليه پيمانكاران خود را ملزم به تبعيت از اين نقشه بدانند و تمام ساخت و سازها و فعاليت‌هاي عمراني كه در شهر انجام مي‌گيرد، بر اساس ارزيابي‌هاي زيست محيطي باشد ٬  در صورتي كه متأسفانه در حال حاضر كارهاي عمراني بدون اين ارزيابي انجام مي‌گيرد.


وي در پاسخ به پرسشي افزود: تهيه اين نقشه‌ها بيهوده نيست. اگر اين نقشه‌ها تهيه نمي‌شد آمار و اطلاعات فعلي هم وجود نداشت. هيچ كار علمي درباره آلودگي صوتي انجام نگرفته است و اگر قرار بود اين بي‌اطلاعي ادامه پيدا كند هيچ كسي به فكر اين نمي‌افتد كه براي كاهش آلودگي صوتي بايد اقدامي انجام گيرد.


مهرآوران در پايان تأكيد كرد: براي كاهش و كنترل اين بحران و انجام اقدامات پيشگيرانه لازم است كه قانوني در هيئت دولت تصويب شود كه كليه اقدامات عمراني قبل از اجرا بايد تحت ارزيابي زيست محيطي همچون آلودگي صوتي قرار گيرند.


بر این اساس ٬ بايد منتظر ماند و ديد كه مسئولان چه زماني به اين ضرورت مي‌رسند كه براي كاهش اين بحران بايد طرح و برنامه داشته باشند. هر چند روند كند و اجراي ناموفق بندهاي طرح جامع كاهش آلودگي هواي تهران اين شائبه را به وجود مي‌آورد كه داشتن و نداشتن قانون و متولي مشخص براي كاهش بحران آلودگي صوتي نيز تأثير چنداني ندارد.

و . . . بیچاره افراد عادی جامعه که فکر میکنند همه چیز در اطراف ایشان در کنترل بهداشتی است و .....

این مطلب با استفاده از چهار مورد آرشیو گزارش خبری ازخبرگزاری های مهر و فارس ٬ با تلفیق و تلخیص و اضافات تخصصی ٬ توسط سایت تخصصی صنعت بیمارستان سازی در ایران تهیه شده است

منبع : تاریخ : ۱۳۸۶/۱۰/۱۴ تعداد بازدیدکنندگان : 12625

مطالب مرتبط

برچسب ها

ارسال نظر

عنوان
متن
 
آمار بازدیدها

بازدید امروز : 224
بازدید دیروز : 2038
بازدید این ماه : 68051
بازدید امسال : 209251
بازدید کل : 36576324

نظرسنجی

سوالی برای نظر سنجی وجود ندارد
نظرات سایرین  |  آرشیو نظرسنجی

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه مهندس اردلانی می باشد.
طراحی سایت و بهینه سازی سایت هخامنش