50 مطلب آخر
خبرپزشکان : بررسی هدایای شرکتهای دارویی و... به پزشکان

چنین روابطی باعث فاصله گرفتن پزشکان از اهداف اصلی طب و پژوهش های پزشکی شده، به آسیب رسیدن به جسم بیماران منجر میشود و همچنین هزینه های حوزه بهداشت و درمان را بدون توجیه افزایش میدهد   . . . . .    پزشکان آمریکایی در هر هفته حدود ۲۸ بار از طریق ویزیت حضوری، تلفنی، پیامک، پست الکترونیک یا بروشورهای پستی تحت تاثیر تبلیغات شرکت های داروسازی قرار می گرفتند    . . . . .     صنعت داروسازی آمریکا اعتراف کرده تنها در سال ۲۰۰۴ حدود ۷ میلیارد دلار صرف تبلیغات و ارایه هدایا به پزشکان آمریکایی نموده است    . . . . .    درواقع هدایا می تواند از یک وعده غذایی ساده، اسکان، وسیله سفر، تخفیف، دوره آموزشی تا هر گونه شی باارزش را دربرگیرد    . . . . .    برخی از مطالعه ها ادعا می کنند در کشورهای پیشرفته تا حدود ۵۰ درصد از داروها بدون منطق بالینی و تحت تاثیر آثار تبلیغ ها روی پزشکان تجویز می شوند    . . . . .     در برخی از کشورها بعضی از پزشکان سالیانه مبالغ هنگفتی (گاهی تا حدود یکصدهزار دلار در سال یا حدود ۲۰ درصد از کل درآمد سالیانه خود) را از طریق هدایایی که توسط شرکت های داروسازی و تجهیزات پزشکی اهدا می شود دریافت می کنند. بدون شک چنین مبالغی در طبابت این افراد موثر بوده و نیازمند به کارگیری روش های مناسب جهت کنترل این پدیده رو به گسترش است.

جهت رویت متن کامل این مطلب  ٬ میتوانید بر روی کلمهء   ادامه متن  در کادر ذیل کلیک فرمائید :

تحلیل ما

متن کامل

از شرکت ها اصرار، از پزشکان استقبال

همواره وجود روابط اقتصادی میان پزشکان از یک طرف و شرکت های داروسازی و تجهیزات پزشکی یا مراکز ارایه دهنده خدمات پاراکلینیک (مراکز تصویربرداری، آزمایشگاه ها، پاتولوژی ها، فیزیوتراپی و...) از طرف دیگر، مورد توجه و باعث نگرانی سیاست گذاران نظام های بهداشتی- درمانی بوده و خواهد بود.....

این نگرانی به این دلیل است که این احتمال وجود دارد که چنین روابطی باعث فاصله گرفتن پزشکان از اهداف اصلی طب و پژوهش های پزشکی شده، به آسیب رسیدن به جسم بیماران منجر شود و همچنین هزینه های حوزه بهداشت و درمان را بدون توجیه افزایش دهند. از میان انواع مختلف، روابطی که ممکن است بین پزشکان و دیگر اعضای زنجیره بهداشت و درمان وجود داشته باشد، رد و بدل شدن هدایا مورد توجه ویژه بوده است. هدیه دادن یا هدیه گرفتن از این جهت زیر ذره بین قرار داشته که در واقع آشکارترین و قابل مشاهده ترین نوع از روابط مالی بین پزشکان و صنایع (داروسازی، تجهیزات پزشکی) و مراکز پاراکلینیک بوده و با این شائبه همراه بوده که می تواند قضاوت بالینی پزشکان را به طور نامطلوب تحت تاثیر قرار دهد؛ نگرانی هایی که در سطح جامعه و در سطح حرفه پزشکی در این مورد وجود داشته، باعث طراحی راهکارها و راهنمایی هایی در مورد نحوه هدیه دادن به پزشکان یا هدیه گرفتن پزشکان شده است. البته اکثر این راهکارها، نه به شکل قانون، بلکه به صورت توصیه و سفارش بوده اند، هرچند قوانین محدود و البته شفافی نیز در این موضوع وجود دارند که اکثرا در جهت کاستن از قیمت و ارزش هدایا بوده و از پزشکان درخواست می کنند تا نگذارند آداب نسخه نویسی آنها تحت تاثیر هدایای دریافت شده قرار گیرند.

● هدیه به پزشکان از جیب بیماران

به هر حال اهمیت و شیوع این پدیده به حدی است که نباید نسبت به آن غفلت صورت گیرد؛ آماری که از سال ۲۰۰۴ در ایالات متحده ارایه شده حاکی از آن است صنعت داروسازی این کشور در این سال حدود یک صد هزار بازاریاب را در استخدام خود داشته و این در حالی است که جامعه هدف این بازاریابان (یعنی پزشکان) تنها پانصدهزار نفر بوده است. درواقع ارتباط این بازاریابان با پزشکان یک ارتباط گاه و بی گاه نبوده، بلکه روندی منظم، هدفمند و مکرر داشته، به طوری که پزشکان آمریکایی در هر هفته حدود ۲۸ بار از طریق ویزیت حضوری، تلفنی، پیامک، پست الکترونیک یا بروشورهای پستی تحت تاثیر تبلیغات شرکت های داروسازی قرار می گرفتند.

صنعت داروسازی آمریکا اعتراف کرده تنها در سال ۲۰۰۴ حدود ۷ میلیارد دلار صرف تبلیغات و ارایه هدایا به پزشکان آمریکایی نموده است. آیا می توان چشم ها را بست و این طور تصور کرد که این هدایا و تبلیغات هیچ تاثیری بر قضاوت بالینی پزشکان نداشته اند؟ حداقل تاثیری که از این هزینه های گزاف می توان در ذهن متصور کرد، این است که صنعت داروسازی برای جبران هزینه تبلیغات و هدایای خود، مبالغ سرمایه گذاری شده را روی قیمت داروها خواهد افزود و درواقع هزینه هدایایی که پزشکان از این صنایع دریافت می کنند، به طور غیرمستقیم از جیب بیماران پرداخت خواهد شد.

● قوانین بسیار ناهمگون اند

در هر یک از کشورهای دنیا و حتی در هر یک از ایالات یک کشور، قوانین متفاوتی برای محدود کردن پدیده تبادل هدایا میان پزشکان و صنایع وضع شده است. به طور مثال طبق قوانین جاری در ایالت کالیفرنیا (SB۱۷۶۵) این اجازه به هر یک از شرکت های داروسازی داده شده تا سقف معینی را برای پرداخت هدیه به پزشکان برای خود تعیین کنند. سلیقه شرکت های داروسازی نیز در این سقف بسیار متغیر است: «فایزر» در سال ۲۰۰۵ میلادی این سقف را ۹۶۰ دلار تعیین کرده بود که تا سال ۲۰۰۸ میلادی به ۳۵۰۰ دلار رسید.

«گلکسواسمیت کلاین» آن را طی ۳ سال مزبور در حد ۲۵۰۰ دلار ثابت نگه داشت، «سانوفی اونتیس» هم از رقم ۲۰۰۰ دلار در این ۳ سال تغییری نداشت. «جانسن و جانسن» در سال ۲۰۰۵ میلادی رقمی را اعلام نکرد، اما در سال ۲۰۰۸ میلادی رقم ۱۵۰۰ دلار را اعلام کرد. «مرک» از ۹۰۰ دلار در سال ۲۰۰۵ به ۲۰۰۰ دلار در سال ۲۰۰۸ میلادی رسید و «نوارتیس» هم طی این ۳ سال فقط یک افزایش ۵۰۰ دلاری را ارایه کرد و از ۲۵۰۰ دلار در سال ۲۰۰۵ میلادی به ۳۰۰۰ دلار در سال ۲۰۰۸ میلادی رسید، یعنی برای هر پزشک در عرض یک سال مالی مجاز است تا ۳۰۰۰ دلار هدیه ارسال کند.

در مورد دیگر شرکت های داروسازی نیز سقف هدایایی که سالیانه به هر پزشک اعطا می شود، رقمی در همین حول و حوش بوده، اگرچه شرکت هایی مثل «فورست» در سال ۲۰۰۵ میلادی رقم های غیرقابل باور ۷۴۴۰ دلار را هم اعلام کرده بودند که بعدها به دلیل فشارهای مختلف آن را اصلاح کرده و در سال ۲۰۰۸ میلادی به ۳۰۰۰ دلار رساندند. لازم به ذکر است طبق همین قانون، مواردی همچون پرداخت نمونه های دارویی به پزشکان جهت آشنایی آنها یا تحویل رایگان دارو توسط پزشکان به بیماران نیازمند، پرداخت هزینه شرکت در دوره های آموزش مدون و نیز پرداخت هزینه های تحصیلی و دوره های آموزشی به عنوان هدیه در نظر گرفته نمی شوند و در سقف مزبور محاسبه نمی شوند.

تجربه های فوق نشان داده اند زمانی که دست شرکت های داروسازی یا تجهیزات پزشکی یا پاراکلینیک ها در تعیین سقف هدایا باز گذاشته شود، این موسسات چندان در حفظ سقف های منطقی قابل اعتماد نیستند و ضمن تعیین سقف های بسیار بالا، گاهی استثنائاتی را نیز برای خود قایل می شوند. به همین دلیل بسیاری از کشورها و ایالات تصمیم گرفته اند قوانین عمومی برای سقف هدایایی که می توان به پزشکان اعطا کرد، تعیین کنند. علاوه بر این در بسیاری از مناطق برای این شرکت ها و موسسات اجباری است تمام هدایایی که به پزشکان اعطا می کنند، ثبت شوند تا کاملا قابل پیگیری باشد.

در مینه سوتا و بسیاری از دیگر ایالت های آمریکا طبق قانون بازاریابان شرکت های داروسازی حق ندارند اقدام به ارایه هدایای گران تر از ۵۰ دلار به پزشکان نمانید. اعمال این قانون هم متعاقبا باعث شده بود که ظرف یک سال میزان پذیرش پزشکان از ملاقات های درخواستی نمایندگان شرکت های دارویی به حدود ۵۰ درصد کاهش پیدا کند. هر گونه هدیه ای که با مبلغ بالاتر از ۵۰ دلار به پزشکان داده شود، باید به طور رسمی به دولت فدرال گزارش داده شود و در صورت عدم گزارش، جریمه ای تا حدود ۵ هزار دلار در پی خواهد داشت. هدیه نیز در ایالات متحده به این صورت تعریف شده است: «هر چیزی که ارزش مالی داشته باشد.» درواقع هدایا می تواند از یک وعده غذایی ساده، اسکان، وسیله سفر، تخفیف، دوره آموزشی تا هر گونه شی باارزش را دربرگیرد.

با این حساب از یازدهم مارچ سال ۲۰۰۸ میلادی صنایع داروسازی و تجهیزات پزشکی آمریکا از اهدای هرگونه هدیه بالای ۵۰ دلار همچون بلیت سینما، تئاتر یا سالن ورزش، گرنت های پژوهشی و آموزشی، حمایت های مالی برای مسافرت های علمی و... به پزشکان منع شده اند. در برخی کشورها همچون هند قوانین بسیار سخت گیرانه ترند. چند ماه پیش قوانین جدیدی در هند وضع شد که براساس آن دریافت هرگونه هدیه از شرکت های داروسازی و تجهیزات پزشکی توسط پزشکان غیرقانونی بوده و اکیدا منع شده است.

● چند نکته قابل تامل

آثار مخرب ناشی از هدایا به پزشکان در کشورهای در حال توسعه به مراتب مشکل سازتر از کشورهای توسعه یافته است. در این کشورها، ضعف سازمان های نظارتی امکان فعالیت های افسارگسیخته را به شرکت های داروسازی و تجهیزات پزشکی می دهد. برخی از مطالعه ها ادعا می کنند در کشورهای پیشرفته تا حدود ۵۰ درصد از داروها بدون منطق بالینی و تحت تاثیر آثار تبلیغ ها روی پزشکان تجویز می شوند.

وسعت پدیده مزبور از پزشکان فراتر رفته و در حال گسترش به دیگر اعضای جامعه پزشکی همچون پرستاران و دانشجویان پزشکی است. مطالعه هایی در نیوزلند و دیگر کشورهای جهان حاکی از آن است پرستاران گروه هدف جدید شرکت های داروسازی را تشکیل می دهند و سرمایه گذاری این شرکت ها بر این گروه هدف با توجیه اقتصادی برای آنها همراه بوده است.

گزارش ها حاکی از آن است در برخی از کشورها بعضی از پزشکان سالیانه مبالغ هنگفتی (گاهی تا حدود یکصدهزار دلار در سال یا حدود ۲۰ درصد از کل درآمد سالیانه خود) را از طریق هدایایی که توسط شرکت های داروسازی و تجهیزات پزشکی اهدا می شود دریافت می کنند. بدون شک چنین مبالغی در طبابت این افراد موثر بوده و نیازمند به کارگیری روش های مناسب جهت کنترل این پدیده رو به گسترش است.

هفته نامه سپید - دکتر علی غلامرضانژاد

منبع : تاریخ : ۱۳۸۹/۸/۲ تعداد بازدیدکنندگان : 11127

مطالب مرتبط

برچسب ها

ارسال نظر

عنوان
متن
 
آمار بازدیدها

بازدید امروز : 2104
بازدید دیروز : 2141
بازدید این ماه : 71326
بازدید امسال : 137837
بازدید کل : 36504910

نظرسنجی

سوالی برای نظر سنجی وجود ندارد
نظرات سایرین  |  آرشیو نظرسنجی

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه مهندس اردلانی می باشد.
طراحی سایت و بهینه سازی سایت هخامنش