50 مطلب آخر
خبر علمی : روش جديد ليزری در درمان گرفتگي عروق قلب

ليزر روش مناسبي براي درمان بيماري هاي گرفتگي عروق كرونري به شمار مي رود ولي مشكل آن باقي ماندن بقاياي لخته در ديواره رگ است    . . . . .    در روش جراحي نیز احتمال بازگشت گرفتگي و نيز مشكلات عمل قلب باز  از جمله عوارض و دشواري هاي كنوني به شمار مي‏روند   . . . . .     در روش دارو درماني هم ٬ اين دارو به شكل تزريقي وارد جريان خون مي شود و بعضآ موجب خونريزي در افراد مسن و كساني كه داراي زخم باز در بدن هستند، مي شود     . . . . . .  در روش بالن آنژيوپلاستي، در محل وارد كردن لوله بالن احتمال خونريزي زياد است      . . . . . .   در روش جدید تزريق نانوذرات حاوي داروي حل كننده لخته به وسيله لوله اي باريك در محل لخته بوده و  همراه با تزريق اين نانوذرات ، پرتوي ليزر نيز با ويژگي ها و طول موج مشخص (به دليل جلوگيري از آسيب به ديواره رگ)،‌ در محل لخته پرتودهي مي شود و باعث انتقال نانوذرات به داخل لخته مي شود . ليزر به صورت پالسي يا ضربان دار به لخته تابيده شده و در اثر برهمكنش ليزر و لخته و با ايجاد حباب هايي در لخته باعث نفوذ نانوذرات در منافذ ريز لخته مي شود، سپس داروي ضد لخته از جدار ذرات با پوشش دوگانه در درون لخته آزاد و آن را از بين مي برند     . . . . . .  

حالیه مابقی خبر  را ٬ با کلیک کردن بر روی   ادامهء متن    در پایین این کادر ٬  ملاحظه بفرمائید :

تحلیل ما

متن کامل

ارايه روش جديد كاربرد ليزر در درمان گرفتگي عروق كرونر قلب در كشور 

پژوهشگران دانشكده مهندسي پزشكي دانشگاه صنعتي اميركبير با ساخت نانوذرات حاوي داروي حل كننده لخته (ترمبوليتيك) و انتقال آن توسط پرتوي ليزر به درون لخته، در مرحله آزمايشگاهي موفق شدند روش جديدي را براي پاكسازي كامل رگ هاي گرفته كرونر قلب ارايه كنند.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه صنعتي اميركبير: پرو فسور' سيد محمد عترتي خسروشاهي ' استاد دانشكده مهندسي پزشكي دانشگاه صنعتي اميركبير در اين مورد گفت: يكي از بخش هايي كه ما در آن تمركز كرديم، درمان  بيماري هاي عروق كرونر براي پيش گيري از سكته قلبي است.
وي افزود: ليزر روش مناسبي براي درمان بيماري هاي گرفتگي عروق كرونري به شمار مي رود ولي مشكل آن باقي ماندن بقاياي لخته در ديواره رگ است. بنابراين طرح تلفيق تابش پرتو ليزر و نانوذرات حاوي دارو در اين آزمايشگاه مد نظر قرار گرفت.

دكتر 'محبوبه محمودي ' پژوهشگراين طرح با اشاره به مشكلات كاربرد روش هاي متداول درمان بيماري هاي گرفتگي رگهاي كرونر از جمله استفاده از بالن آنژيوپلاستي، استنت (داربست)، دارو درماني و در نهايت جراحي بايپس گفت: احتمال بازگشت گرفتگي و نيز مشكلات عمل قلب باز در روش جراحي از جمله عوارض و دشواري هاي كنوني به شمار مي‏روند.

وي پاكسازي كامل رگ هاي قلب با قطرهاي مختلف را از ويژگي هاي اين روش دانست و افزود: ما در آزمايشگاه سخت ترين تركيب لخته را شبيه سازي كرديم و موفق شديم با روش جديد آن را برطرف كنيم.

محمودي روش كار را شامل تزريق نانوذرات حاوي داروي حل كننده لخته به وسيله لوله اي باريك در محل لخته ذكر كرد و گفت: همراه با تزريق اين نانوذرات ، پرتوي ليزر نيز با ويژگي ها و طول موج مشخص (به دليل جلوگيري از آسيب به ديواره رگ)،‌ در محل لخته پرتودهي مي شود و باعث انتقال نانوذرات به داخل لخته مي شود.

وي افزود: ليزر به صورت پالسي يا ضربان دار به لخته تابيده شده و در اثر برهمكنش ليزر و لخته و با ايجاد حباب هايي در لخته باعث نفوذ نانوذرات در منافذ ريز لخته مي شود، سپس داروي ضد لخته از جدار ذرات با پوشش دوگانه در درون لخته آزاد و آن را از بين مي برند.

اين پژوهشگر ، تهيه نانوذرات داروي ضد لخته و رهايش كنترل شده دارو را از ديگر دستاوردهاي اين طرح اعلام كرد و گفت: در روش دارو درماني و روش هاي ديگر  درمان بيماري هاي گرفتگي رگ، اين دارو به ميزان (دوز) زياد با توجه به نيمه عمركوتاه اين دارو به شكل تزريقي وارد جريان خون مي شود و موجب خونريزي در افراد مسن و كساني كه داراي زخم باز در بدن هستند، مي شود.

به گفته وي براي مثال در محل وارد كردن لوله بالن در روش بالن آنژيوپلاستي، احتمال خونريزي زياد است.

اين پژوهشگر يادآور شد :‌اين در حالي است كه نانوذرات با حجم بسيار كمتر دارو، دقيقا در محل لخته تزريق مي شوند و انتقال آن ها توسط ليزر باعث اثر بيشتر دارو بر روي لخته مي شود و همچنين از خونريزي جلوگيري مي شود.

اين طرح در مقطع دكتري مهندسي پزشكي با راهنمايي پروفسور' سيدمحمدعترتي خسروشاهي' انجام شده است، در مرحله بعد در حيوانات آزمايشگاهي مورد آزمايش قرار مي گيرد تا پس از موفقيت در آن، به مرحله آزمون انساني برسد.

منبع : ایرنا

منبع : تاریخ : ۱۳۹۰/۱/۱۷ تعداد بازدیدکنندگان : 13334

مطالب مرتبط

برچسب ها

ارسال نظر

عنوان
متن
 
آمار بازدیدها

بازدید امروز : 272
بازدید دیروز : 2038
بازدید این ماه : 68099
بازدید امسال : 209299
بازدید کل : 36576372

نظرسنجی

سوالی برای نظر سنجی وجود ندارد
نظرات سایرین  |  آرشیو نظرسنجی

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه مهندس اردلانی می باشد.
طراحی سایت و بهینه سازی سایت هخامنش