50 مطلب آخر
هشدار : بحران خطر کابلها و وسایل برقی برسلامت انسان

هر وسيله برقي و الکتريکي مي تواند توليد کننده اثرات مضر باشد و در اين خصوص بايد آگاهي‌هاي لازم به مردم داده شود . . . . . . . 

 در حالی که با توسعه شهرها ، کابل‌های برق فشار قوی در حریم شهری قراردارد٬ کارشناسان معتقدند که عبور این خطوط و عدم رعایت حریم آنها می‌تواند موجب بروز بیماری‌های صعب‌العلاج و مشکلات مختلف برای شهروندان شود     . . . . . . .  

برای خطوط برق 20‌کیلوولت 5متر، 63کیلو ولت 13متر، 132کیلوولت 15متر، 230کیلوولت 17متر و 400کیلوولت 20متر از فاز کناری آن حریم در نظر گرفته شده است     . . . . . . .    

علت تعیین این حریم جلوگیری از تأثیر جریان‌های الکترومغناطیسی بر مردم و پیشگیری از احتمال رخداد حادثه بر اثر برخورد با این دکل‌ها و سقوط آنها روی زمین است    . . . . . . .    ‌

کابل‌های برق خانه‌ها نیز نباید از حریم 2 متر و 10 سانت به خانه نزدیک‌تر باشند    . . . . . . . . . .  

مطالعات فراگير در انگليس و ساير نقاط جهان روي خطر ابتلاي كودكان به سرطان مثل سرطان خون، انجام شده و اين مطالعات نشان مي‌دهد كه قرار گرفتن محل زندگي كودكان در نزديكي خطوط فشار قوي خطر ابتلا به سرطان خون را در آنان دو برابر مي‌كند     . . . . . . . .        

فراواني امواج الکترومغناطيسي که در پي نصب دکل هاي فشار قوي در مناطق مسکوني منتشر مي شود، باعث بروز مشکلات خوني و مغزي براي ساکناني که در حاشيه ميدان مغناطيسي تأثيرگذار اين امواج زندگي مي کنند، شده است     . . . . . . . .      

وجود كابل‌هاي فشار قوي و متوسط هوايي، دليل بسياري از بيماري‌هاي رواني است و اصلاح اين موضوع بسيار حائز اهميت است وهيچ اضطراري بالاتر از سلامت مردم نيست     . . . . . . . .     

عبور خطوط انتقال برق فشار قوي از مناطق شهري علاوه بر خطرات بسياري که براي انسان‌ها دارد ٬ برای ساير جانداران همچون پرندگان و درختان نیز اثرات سوء دارد که بسياري از عوارض آن هنوز ناشناخته است   . . . . . . . . 

جهت رویت مابقی اين مطلب که در ارتباط با تبیین شاخصهای سلامتی در ساختمان در حوزهء برق میباشد  ٬ میتوانید بر روی کلمهء   ادامه متن  در كادر زير کلیک فرمائید :

تحلیل ما

متن کامل

 

 

بحران آلودگی کابل و وسایل برقی در حریم زندگی

 

هر وسيله برقي و الکتريکي مي تواند توليد کننده اثرات مضر باشد و در اين خصوص بايد آگاهي‌هاي لازم به مردم داده شود.

  

در حالی که با توسعه شهرها ، کابل‌های برق فشار قوی در حریم شهری قرار گرفته و در تعداد زیادی از بزرگراه‌های شهر تهران اعم از کردستان، همت و حکیم  ٬ از بالای سر شهروندان عبور می‌کند ؛  کارشناسان معتقدند که عبور این خطوط و عدم رعایت حریم آنها می‌تواند موجب بروز بیماری‌های صعب‌العلاج و مشکلات مختلف برای شهروندان شود.
 

دکتر محسن پور‌رفیع‌عربانی، کارشناس برق فشار قوی در این خصوص با اشاره به اینکه قطعا عدم رعایت حریم خطوط برق فشار قوی و زندگی در داخل این حریم می‌تواند مشکلات متعدد از جمله سرطان‌ها و مشکلات دیگری را در این خصوص ایجاد کند میگوید: به‌عنوان یک متخصص برق فشار قوی که سال‌ها در این خصوص کار کرده و تجربه دارم معتقدم باید خطوط برق فشار قوی در داخل شهرها و بافت مسکونی درصورت تأمین اعتبار مورد نیاز به زیرزمین منتقل شده و در خارج شهرها حریم این خطوط حفظ شود. وی با اشاره به اینکه انتقال کابل‌های فشار قوی به زیرزمین بسیار گران است افزود: در عین حال با توجه به اثرات مختلف این کابل‌ها روی سلامت انسان‌ها و بروز حوادث در اثر سقوط این کابل‌ها و احتمال برق‌گرفتگی در زمان صاعقه، بهتر است که این خطوط همانطوری که در بسیاری از کشورهای پیشرفته به زیرزمین منتقل شده‌اند در کشور ما نیز به زیرزمین بروند.

 

عربانی به حریم خطوط برق اشاره و تأکید کرد: برای خطوط برق 20‌کیلوولت 5متر، 63کیلو ولت 13متر، 132کیلوولت 15متر، 230کیلوولت 17متر و 400کیلوولت 20متر از فاز کناری آن در نظر گرفته شده است. وی علت تعیین این حریم را جلوگیری از تأثیر جریان‌های الکترومغناطیسی بر مردم و پیشگیری از احتمال رخداد حادثه بر اثر برخورد با این دکل‌ها و سقوط آنها روی زمین عنوان کرد و گفت: اگر فاصله‌های تعیین شده رعایت شوند٬  اثرات الکترومغناطیسی به وجود نیامده و مشکلی برای شهروندان ایجاد نمی‌کند.

 

وی تصریح کرد: شاید اگر تمام خدمات‌رسانی به شهروندان در محدوده وظایف شهرداری‌ها باشد انجام پروژه‌های گالری مشترک تأسیسات اقتصادی‌تر خواهد بود و دریافت مجوز از سایر نهادها آسان‌تر نیز خواهد شد. عربانی بر ضرورت احداث تونل تأسیسات شهری در پایتخت تأکید کرد و گفت: با ایجاد این تونل می‌توان تمام تأسیسات شهری را به زیرزمین منتقل کرد که این امر می‌تواند در حجم کنده‌کاری‌های معابر پایتخت بسیار مؤثر باشد.

 

وی به اقدامات انجام شده در شهرداری منطقه 22 تهران اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه شهرداری تهران منطقه22 را به‌عنوان یک منطقه نمونه و پایلوت در زمینه موضوعات مختلف خدمات شهری تعیین کرده است ٬  احداث تونل تأسیسات شهری در این منطقه نیز در دستور کار قرار گرفته و تمامی این تأسیسات به داخل این تونل‌ها منتقل خواهد شد.

 

از طرفی ٬ در ارتباط با وجود انواع کابلهای فشار قوی در حریم انسانها ٬ یک کارشناس در مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت میگوید: «با توجه به میزان ولتاژ برق این کابل‌ها، مجوز استقرار آن در هر منطقه از سوی شهرداری‌ها صادر ‌می‌شود.»"فریده سیف‌آقایی" در ادامه گفت : «در صورتی‌که میزان ولتاژ برق کابل‌ها‌، بسیار زیاد باشد باید دورتر از مناطق مسکونی مستقرشوند.»

وی با تاکید بر اهمیت منطقه استقرار این کابل‌ها گفت: «‌کابل‌های برق خانه‌ها نیز نباید از حریم 2 متر و 10 سانت به خانه نزدیک‌تر باشند.»

اين كارشناس افزود: «استقرار کابل‌های فشار قوی باید براساس جدول استاندارد انجام شود.»

سیف‌آقایی با یادآوری تاثیر غیر قابل انکار کابل‌های فشار قوی در نزدیکی مناطق مسکونی ادامه داد: «این کابل‌ها به ویژه مراکز تقویت کننده گیرنده‌ها برای کارکنان آنها بسیار خطرناک است.»

وی افزود: «در نزدیکی مناطق مسکونی کابل‌های فشار قوی باید به زیر زمین منتقل شود.»

به گفته وي وجود این كابل‌ها در جاده‌ها کمتر مشکل ایجاد ‌می‌کند.

سیف آقایی با یادآوری وضعیت کابل‌های فشار قوی در پارک پردیسان گفت: «بهتر است این کابل‌ها به زیر زمین هدایت شود چون مواردی از برق گرفتگی در این منطقه مشاهده شده است.»

وی ادامه داد: «میزان افسردگی و کم خونی در بین کارکنان مجاور گیرنده‌های قوی بيشتر از دیگران است

 

 

کابل‌های فشار قوي، سرطان خون در کودکان را دو برابر مي‌كند

 

وجود كابل‌هاي فشار قوي و متوسط هوايي، دليل بسياري از بيماري‌هاي رواني است و اصلاح اين موضوع بسيار حائز اهميت است وهيچ اضطراري بالاتر از سلامت مردم نيست.

 

وجود كابل‌هاي فشار قوي در محدوده زندگي انسان‌ها به علت ايجاد ميدان هاي الکترومغناطيسي قوي، عوارض متعددي همچون سرطان خون به دنبال دارد كه اين عوارض بويژه در كودكان بيشتر بروز مي‌كند.

 

وحيد عباسي كارشناس ايمني و بهداشت محيط زيست با اعلام اين خبر گفت: «مطالعات فراگير در انگليس و ساير نقاط جهان روي خطر ابتلاي كودكان به سرطان مثل سرطان خون، انجام شده و اين مطالعات نشان مي‌دهد كه قرار گرفتن محل زندگي كودكان در نزديكي خطوط فشار قوي خطر ابتلا به سرطان خون را در آنان دو برابر مي‌كند.»

 

او ادامه داد:« بر اساس گزارش هاي به دست آمده و تحقيقات انجام شده، فراواني امواج الکترومغناطيسي که در پي نصب دکل هاي فشار قوي در مناطق مسکوني منتشر مي شود، باعث بروز مشکلات خوني و مغزي براي ساکناني که در حاشيه ميدان مغناطيسي تأثيرگذار اين امواج زندگي مي کنند، شده است.»

 

معصومه ابتکار دبیر کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با انتقاد از وجود کابل های برق فشار متوسط در مجاورت مناطق مسکونی و بوستان های شهری گفت:« بسیاری از این کابل ها خارج از محدوده استاندارد است و باید برای جمع آوری آن برنامه ریزی شود.»

 

احمد مسجد جامعي عضو ديگر شوراي شهر نيز با انتقاد از وجود كابل‌هاي فشار قوي در مناطق مسكوني اظهار داشت:« وجود كابل‌هاي فشار قوي و متوسط هوايي، دليل بسياري از بيماري‌هاي رواني است و اصلاح اين موضوع بسيار حائز اهميت است وهيچ اضطراري بالاتر از سلامت مردم نيست.»

 

محمدهادي حيدرزاده رئيس ستاد محيط زيست و نوسعه پايدار شهر تهران با بيان خطرات ناشي از عبور خطوط انتقال برق فشار قوي از مناطق مسكوني اظهار داشت:« عبور خطوط انتقال برق فشار قوي از مناطق شهري خطرات بسياري براي انسان‌ها و ساير جانداران همچون پرندگان دارد و بسياري از عوارض آن نيز ناشناخته است.»

 

به گفته وي يكي از بهترين راه حلهای كاهش اثرات سوء خطوط انتقال برق فشار قوي در مناطق مسكوني نيز عبور اين خطوط از طريق تونل‌هاي زير زميني است كه نمونه آن در تونل نيايش اجرا شده است.

 

حيدرزاده اظهار داشت:« انتقال دكل‌هاي برق فشار قوي در كاهش اثرات زيانبار زيست محيطي ناشي از جريانات قوي مغناطيسي روي ساكنان مجاور مسير و شهروندان تاثيرات زيادي دارد.»

 

 

وسايل برقي مي توانند توليد کننده اشعه مضر باشند

 

کارشناس مسئول پرتوهاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: هر وسيله برقي و الکتريکي مي تواند توليد کننده اشعه مضر باشد و در اين خصوص بايد آگاهي‌هاي لازم به مردم داده شود.

 

مهندس علي گوراني ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: انسان در طول روز در معرض پرتوها و تشعشعات مضر است که اگر آگاهي لازم را در برخورد با آن ها نداشته باشد، با خطرات زيادي مواجه خواهد شد.

 

کارشناس مسئول پرتوهاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي عنوان کرد: از موبايل به‌عنوان يک وسيله الکتريکي کوچک تا وسايل موجود در مطب‌هاي دندانپزشکي، راديولوژي‌ها و وسايل برقي در آشپزخانه‌ها، همه و همه روزانه اشعه هاي مضري را به سمت ما نشانه مي‌روند که بايد مردم در اين زمينه آشنايي لازم را داشته باشند.

 

وي گفت: اگر مردم بدانند که خطر تشعشعات هسته‌اي و امواج الکترومغناطيس در کجا و چگونه براي آنان تهديدآميز است بدون شک راه مقابله با آن ساده و بدون نگراني است.

 

گوراني بيان داشت: امروز وقتي ما گوشي تلفن همراه را در اتاق خواب کودک خود قرار مي‌دهيم يعني اينکه ندانسته قلب پاک اين کودک را اماج حملات اشعه ها و پرتوهاي خطرناک قرار داديم.

 

کارشناس مسئول پرتوهاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي رعايت فاصله لازم از اجسام توليد کننده اشعه، زماني که در معرض اين اشعه‌ها هستيم و داشتن حفاظ لازم در اين‌گونه وسايل مي‌تواند خطرات تشعشعات هسته اي و مضر را به حداقل برساند.

 

وي تاکيد کرد: دانستن حق مردم است و گفتن اين مسائل نيز وظيفه ما ولي نبايد تنها به آموزش در اين زمينه بسنده کنيم بلکه بايد با افزايش نظارت‌ها بر مراکز توليد وسايل الکتريکي، موجب توليد وسايلي شويم که نکات استاندارد از جمله داشتن حفاظ مناسب در آن ها رعايت شده است.

 

گوراني گفت دانستن اين موضوع که يک خانم خانه‌دار در هنگام استفاده از وسايل الکتريکي در آشپزخانه از جمله مايکروفر بايد فاصله لازم را از آن داشته باشد، يک نکته ساده است ولي در صورت رعايت آن سلامتي افراد تا حد زيادي تضمين مي‌شود.

 (درتهیه این مطلب از خبرهای ایسنا و  ایلنا استفاده شده است)

 

 

منبع : تحریریه سایت بیمارستانسازی تاریخ : ۱۳۹۱/۱/۱۱ تعداد بازدیدکنندگان : 10213

مطالب مرتبط

برچسب ها

ارسال نظر

عنوان
متن
 
آمار بازدیدها

بازدید امروز : 89
بازدید دیروز : 1074
بازدید این ماه : 26636
بازدید امسال : 167836
بازدید کل : 36534909

نظرسنجی

سوالی برای نظر سنجی وجود ندارد
نظرات سایرین  |  آرشیو نظرسنجی

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه مهندس اردلانی می باشد.
طراحی سایت و بهینه سازی سایت هخامنش