50 مطلب آخر
بزرگداشت : سالروز درگذشت دکتر محمد قریب

اول بهمن ماه سالروز درگذشت دکتر محمد قریب بنیانگذار و موسس نخستین بیمارستان تخصصی کودکان  ( مرکز طبی کودکان)   است

با گرامیداشت یاد و خاطره این استاد و معلم گرانقدر نگاهی اجمالی به زندگینامه ایشان ٬ به شرح ذیل تقدیم شما میگردد

جهت رویت  این مطلب  ٬ میتوانید بر روی کلمهء   ادامه متن  کلیک فرمائید :  

تحلیل ما

متن کامل

اول بهمن ماه سالروز درگذشت دکتر محمد قریب بنیانگذار و موسس نخستین بیمارستان تخصصی کودکان  ( مرکز طبی کودکان)   است

امید است روشن نمودن زوایای زندگی و خصوصیات شخصیت انسانی و الهی این  استاد و معلم گرانقدر ٬ سر مشق پزشکان عاشق و پر تلاش قرار گرفته و موجب گردد تا نشاط شغلی و علاقمندی و پایبندی به اصول  حرفه ای در جامعهء پزشکان ٬ بیش از پیش ٬  رونق یابد .

بدیهی است شآن و منزلت پزشکان پیشکسوت ٬ بخصوص آنان که در جامعهء بیمارستانی کشور ٬  دارای تجارب و خدمات ارزشمند علمی و اجرایی بوده و در راه ارتقاء سطح کارایی بیمارستانها ٬ عمر خود را خالصانه سپری نموده اند ٬ همچون نگینی درخشان بر تارک این کشور بزرگ ٬ خواهد درخشید .

سایت تخصصی صنعت بیمارستان سازی در ایران ٬ بعنوان کانون نشر دیدگاههای تخصصی خبرگان صنعت بیمارستانی کشور ٬  امیدوار  است شخصیت انسانی و الهی این مرد بزرگ ٬ در همهء ابعاد علمی و اجرایی و تحقیقی ٬ سر مشق پزشکان عاشق و پر تلاش قرارگیرد . . 

 

دکتر محمد قریب در سال 1288 خورشیدی در یک خانواده مذهبی در تهران متولد شد و در سال 1306 خورشیدی در زمره اولین گروه دانشجویان ایرانی بود که برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی به فرانسه رفتند.

او در پایان سال اول تحصیل در شهر رن فرانسه موفق به دریافت جایزه لابراتور تشریح دانشکده پزشکی شد و در سال 1314 نخستین ایرانی بود که توانست در کنکور انترنی بیمارستان پاریس موفق شود.

قریب در سال 1315 ازدواج نموده ودر سال 1317 به ایران بازگشت. پس از طی نمودن دوره سربازی در سال 1319 به عنوان دانشیار طب اطفال در دانشگاه به فعالیت علمی مشغول گردید. وی ابتدا در بیمارستان رازی به اداره بخش اطفال مشغول شد و بعد از آن به بیمارستان هزار تختخوابی آمد و در آن بخش اطفال دایر نمود.

دکتر قریب در سال 1319 کتاب بیماریهای کودکان را به چاپ رساند و در سال 1335 با همکاری آقای دکتر اهری آن را با اصلاحات جدید تجدید چاپ نمود. دکتر قریب در سال 1321 به دریافت نشان عالی دولت فرانسه شد و در سال 1350 به عضویت هیئت مدیره انجمن بین المللی بیماریهای کودکان در آمد. همچنین در آخرین سالهای عمر وی موفق به نشان درجه اول فرهنگ از وزارت آموزش و پرورش شد.

دکتر قریب در طول سالهای فعالیت علمی خود در کنگره های مختلف بین المللی در کشورهای مختلف از جمله فرانسه, آمریکا, کانادا, ژاپن, ترکیه و اتریش شرکت کرد و همچنین عضویت چندین مجمع علمی بین المللی را برعهده داشت. ایشان همچنین اولین تعویض خون را در ایران انجام دادند و از بنیانگزاران انتقال خون در ایران بودند.

از مهمترین اقدامات دکترقریب بنیانگذاری و تأسیس اولین بیمارستان تخصصی کودکان یعنی بیمارستان مرکز طبی کودکان به همراه دکتر اهری بود که ایشان این اقدام را در زمان بازنشستگی خود انجام دادند.

مرحوم دکتر قریب در حین فعالیت علمی فعالیت سیاسی و اجتماعی نیز داشت به گونه ای که بارها در کلاس درس به اقدامات رژیم انتقاد نموده و پس از واقعه 28 مرداد 32 نیز بدنبال امضاء یک بیانیه به همراه 10 تن دیگر از اعضاء هیئت علمی دانشگاه مانند: مهندس بازرگان, دکتر سحابی و دکتر نعمت الهی به دستور شاه از دانشگاه اخراج شدند که این موضوع باعث افزایش محبوبیت ایشان در بین دانشجویان و جامعه دانشگاهی شد.

مرحوم دکتر قریب در سال 1351 به هماچوری (دفع خون از دستگاه ادرای) مبتلا شدند که بعدها تشخیص کانسر مثانه داده شود و اقدامات درمانی انجام شده درایران و آمریکا تأثیر چندانی بر بیماری ایشان نداشته و سرانجام در روز سه شنبه اول بهمن ماه 1353 در بیمارستان مرکز طبی کودکان محل خدمت خود درا فانی را وداع کردند و طبق وصیت خودشان در قبرستان شیخان قم به خاک سپرده شدند. منبع : ایسنا

منبع : تاریخ : ۱۳۸۶/۱۱/۴ تعداد بازدیدکنندگان : 13732

مطالب مرتبط

برچسب ها

ارسال نظر

عنوان
متن
 
آمار بازدیدها

بازدید امروز : 1155
بازدید دیروز : 2457
بازدید این ماه : 82150
بازدید امسال : 316854
بازدید کل : 36683927

نظرسنجی

سوالی برای نظر سنجی وجود ندارد
نظرات سایرین  |  آرشیو نظرسنجی

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه مهندس اردلانی می باشد.
طراحی سایت و بهینه سازی سایت هخامنش