50 مطلب آخر
بیماران خاص : آماری از مراکز دیالیز و وضعیت بیماران پیوند کلیه و دیالیزی در ایران

زمانی که فردی 5 مرتبه دچار بیماری سخت کلیه می‌شود 90 درصد کارکرد کلیه خود را از دست داده است.........

در حال حاضر 450 بخش دیالیز در کشور موجود است .........

22 هزار پیوند کلیه فعال در کشور داریم و 31 هزار و 850 پیوند کلیه ثبت شده است ........

3 هزارو 500 دستگاه دیالیز فعال موجود است اما به 3 هزار دستگاه دیگر نیاز داریم ........

31 مرکز پیوند کلیه به خدمات‌رسانی مشغول هستند و 16 مرکز پیوند کلیه در تهران ثبت شده است که این تعداد بسیار کم است...........

 طبق آمارهای جهانی استاندارد استفاده از دستگاه دیالیز بین 5 تا 7 سال است اما دستگاههایی که هم اکنون استفاده می‌شود بیش از 25 سال عمر دارند..................

تحلیل ما

متن کامل

 

 

اماری از وضعیت دیالیز در ایران 

 

استاندارد استفاده از دستگاه دیالیز بین 5 تا 7 سال است اما دستگاههایی که هم اکنون استفاده می‌شود بیش از 25 سال عمر دارند.

 

 داریوش آرمان  افزود: روز جهانی کلیه که مصادف با ۲۴ اسفند است با شعار «جلوی حمله به کلیه‌هایتان را بگیرید و چگونه از کلیه‌هایتان مراقبت کنید» را در پیش رو داریم.

 

وی ادامه داد: بررسی‌ها نشان داده است از هر 100 بیماری که در بیمارستان بستری می‌شوند بین 5 تا 15 درصد آنها دچار نارسایی کلیه می‌شوند.

 

آرمان گفت: 90 درصد افرادی که در بیمارستان‌ها بهبود یافته و مرخص می‌شوند نمی‌دانند که کلیه‌هایشان به شدت آسیب دیده و زمانی که فردی 5 مرتبه دچار بیماری سخت می‌شود 90 درصد کارکرد کلیه خود را از دست داده است.

 

معاون امور بین‌الملل مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی در رابطه با روز سلامت ملی مردان گفت: انجمن حمایت از بیماران کلیه در 160 شعبه با انجمن ارولوژی همکاری‌های لازم را برای کمک به مردان انجام داد و تمام امکانات انجمن در اختیار خدمات این روز است.

 

وی تصریح کرد: در حال حاضر 450 بخش دیالیز در کشور موجود است که جوابگوی نیازهای کشور نبوده اما چنانچه مبنای پیشگیری را در دستور کار خود قرار دهیم به بخش‌های دیالیز کمتر نیاز خواهیم داشت.

 

آرمان با اشاره به اینکه هر روز با کمبود بخش و دستگاه دیالیز روبه‌رو هستیم،گفت: 22 هزار پیوند کلیه فعال در کشور داریم و 31 هزار و 850 پیوند کلیه ثبت شده است که البته بخشی از کلیه‌ها پس‌زده شده و بخشی از افراد نیز فوت کرده‌اند که در این مورد آمار دقیقی وجود ندارد.

 

مشاور مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی گفت: 3 هزارو 500 دستگاه دیالیز فعال موجود است اما به 3 هزار دستگاه دیگر نیاز داریم همچنین 31 مرکز پیوند کلیه به خدمات‌رسانی مشغول هستند و 16 مرکز پیوند کلیه در تهران ثبت شده است که این تعداد بسیار کم است.

 

آرمان با اشاره به آمار پیوند کلیه از افراد مرگ مغزی شده گفت: در سال 68 یک مورد پیوند از مرگ مغزی داشتیم در سال 78 ، 16 مورد، در سال 88، 396 مورد پیوند و در سال 90 این تعداد به 763 مورد افزایش یافته است. بنابراین چاره‌ای نداریم و باید پیوند از مرگ مغزی را افزایش دهیم.

 

آرمان افزود: چالش جدی در این زمینه این است که افراد با انجام یک آزمایش ساده خون و ادرار که در مراکز انجمن کلیه به صورت رایگان انجام می‌شود می توانند از ابتلا به بیماری‌های کلیوی پیشگیری کنند در حالی که این کار را نمی‌کنند.

 

مشاور مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی اظهار کرد: طبق آمارهای جهانی استاندارد استفاده از دستگاه دیالیز بین 5 تا 7 سال است اما دستگاههایی که هم اکنون استفاده می‌شود بیش از 25 سال عمر دارند.

 

آرمان افزود: بنابراین تأمین تخت و دستگاه دیالیز برای بیماران کلیوی از چالش‌های جدی ما است.

------------------------------------------

پایان

منبع : فارس تاریخ : ۱۳۹۱/۱۱/۲۵ تعداد بازدیدکنندگان : 13026

مطالب مرتبط

برچسب ها

ارسال نظر

عنوان
متن
 
آمار بازدیدها

بازدید امروز : 448
بازدید دیروز : 2958
بازدید این ماه : 66237
بازدید امسال : 207437
بازدید کل : 36574510

نظرسنجی

سوالی برای نظر سنجی وجود ندارد
نظرات سایرین  |  آرشیو نظرسنجی

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه مهندس اردلانی می باشد.
طراحی سایت و بهینه سازی سایت هخامنش