50 مطلب آخر
خبر علمی : وسایل مقاوم در مقابل اشتعال ، عامل افزایش ریسک سرطان تیروئید

دکتر «جولی آن سوسا»سرپرست تیم تحقیق می گوید:  در این مطالعه محققان بر روی یک گروه از مواد مقاوم در برابر اشتعال موسوم به PBDEها (استرهای دی فنیل پلی برومین شده) تمرکز کردند. این ماده شیمیایی به منظور جلوگیری یا به تاخیر انداختن اشتعال در مصالح ساختمانی، وسایل الکترونیک، مبلمان، اتومبیل ها و هواپیماها، پلاستیک ها، فوم ها و منسوجات بکار می رود .....................
مطالعات حیوانی نشان داده اند که چندین گروه از مواد شیمیایی مقاوم در برابر اشتعال با عملکرد تیروئید تداخل پیدا می کنند ...................
به منظور ارزیابی این ریسک، محققان نمونه های گردوغبار خانه ۱۴۰ شرکت کننده را که نیمی از آنان مبتلا به سرطان تیروئید بودند بررسی کردند. درحدود ۸۰ درصد شرکت کنندگان زن بودند چراکه زنان بیش از مردان مبتلا به سرطان تیروئید می شوند. به طور میانگین شرکت کنندگان بیش از یک دهه در منزل شان زندگی کرده بودند ............................
محققان دریافتند افراد ساکن در منازلی که بیشتر در معرض دو نوع ماده شیمایی PBDE بودند در معرض ریسک بالای ابتلا به سرطان تیروئید پاپیلاری (شایع ترین نوع سرطان تیروئید) قرار داشتند ...........

تحلیل ما

متن کامل


وسایل منزل مقاوم در مقابل اشتعال ، عامل افزایش ریسک سرطان تیروئید

 

طبق گزارش محققان، مواد مقاوم در برابر اشتعال که معمولا در مبلمان و وسایل منزل استفاده شده اند ریسک سرطان تیروئید را افزایش می دهند.

 دکتر «جولی آن سوسا»سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «مطالعات اخیر نشان داده اند عامل زیست محیطی تا حدودی در افزایش نرخ بروز سرطان تیروئید نقش دارند.»

در این مطالعه محققان بر روی یک گروه از مواد مقاوم در برابر اشتعال موسوم به PBDEها (استرهای دی فنیل پلی برومین شده) تمرکز کردند. این ماده شیمیایی به منظور جلوگیری یا به تاخیر انداختن اشتعال در مصالح ساختمانی، وسایل الکترونیک، مبلمان، اتومبیل ها و هواپیماها، پلاستیک ها، فوم ها و منسوجات بکار می رود.

مطالعات حیوانی نشان داده اند که چندین گروه از مواد شیمیایی مقاوم در برابر اشتعال با عملکرد تیروئید تداخل پیدا می کنند.

به منظور ارزیابی این ریسک، محققان نمونه های گردوغبار خانه ۱۴۰ شرکت کننده را که نیمی از آنان مبتلا به سرطان تیروئید بودند بررسی کردند. درحدود ۸۰ درصد شرکت کنندگان زن بودند چراکه زنان بیش از مردان مبتلا به سرطان تیروئید می شوند. به طور میانگین شرکت کنندگان بیش از یک دهه در منزل شان زندگی کرده بودند.

محققان دریافتند افراد ساکن در منازلی که بیشتر در معرض دو نوع ماده شیمایی PBDE بودند در معرض ریسک بالای ابتلا به سرطان تیروئید پاپیلاری (شایع ترین نوع سرطان تیروئید) قرار داشتند. این دو نوع ماده شیمیایی شامل BDE-۲۰۹ و TCEP بودند.

محققان دریافتند افرادی که در معرض میزان بالایBDE-۲۰۹ بودند بیش از دو برابر دیگران در معرض ابتلا به سرطان تیروئید قرار داشتند.

همچنین افرادی که در معرض میزان بالای TCEP قرار داشتند بیش از چهار برابر در معرض تومورهای تهاجمی تر و بزرگ تر بودند.

------------------

پایان

منبع : خبرگزاری مهر تاریخ : ۱۳۹۶/۱/۲۵ تعداد بازدیدکنندگان : 5572

مطالب مرتبط

برچسب ها

ارسال نظر

عنوان
متن
 
آمار بازدیدها

بازدید امروز : 290
بازدید دیروز : 2038
بازدید این ماه : 68117
بازدید امسال : 209317
بازدید کل : 36576390

نظرسنجی

سوالی برای نظر سنجی وجود ندارد
نظرات سایرین  |  آرشیو نظرسنجی

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه مهندس اردلانی می باشد.
طراحی سایت و بهینه سازی سایت هخامنش