50 مطلب آخر
تجهیزات پزشکی : راه‌اندازي نخستين دستگاه تشخيصي PET Scan

نخستين دستگاه پيشرفته تشخيصي پت اسكن وارد كشور شده، در بيمارستان شريعتي تهران نصب شده است و دهه فجر به طور رسمي بيمار پذيرش مي‌كند    . . . . .   دستگاه پت اسكن نصب شده براي راه اندازي به يك آزمايشگاه و cleanroom اختصاصي نياز دارد كه در حال ساخت است اما تا زمان راه‌اندازي اين بخش‌ها و نصب SPG اين دستگاه كه در واقع يك راكتور اتمي كوچك است ماده فلوئور راديواكتيو مورد نياز آن از نيروگاه كرج تأمين مي‌شود    . . . . . .   البته بعد از مدتي با راه اندازي SPG آن، اين دستگاه خودش مي‌تواند مواد راديواكتيو مورد نيازش را تأمين كند  . . . . . .    

جهت رویت مابقی این مطلب ٬ میتوانید بر روی کلمهء   ادامه متن  در کادر زیر کلیک فرمائید :  

تحلیل ما

متن کامل

نخستين دستگاه تشخيصي پت اسكن كشور دهه فجر در تهران راه‌اندازي مي‌شود

 قائم مقام وزير بهداشت در امور بازرگاني گفت: نخستين دستگاه پيشرفته تشخيصي پت اسكن وارد كشور شده، در بيمارستان شريعتي تهران نصب شده است و دهه فجر به طور رسمي بيمار پذيرش مي‌كند.

ابراهيم متوليان افزود: نخستين دستگاه تشخيصي پت اسكن به رغم ادعاي تحريم وارد كشور و در بيمارستان شريعتي تهران نيز نصب و حتي تست آزمايشي آن نيز انجام شده است.

وي ادامه داد: دستگاه تشخيصي پت اسكن دستگاهي است كه با كمك مواد راديو اكتيو مي‌تواند فعاليت سلول‌هاي سرطاني و بروز بسياري از بيماري‌ها در مراحل اوليه تشخيص دهد و اين امر به درمان به موقع و نجات بيماران كمك بسيار بزرگي مي‌كند.

مدير كل هماهنگي امور بازرگاني و تجهيزات پزشكي وزارت بهداشت اضافه كرد: دستگاه پت اسكن نصب شده براي راه اندازي به يك آزمايشگاه و cleanroom اختصاصي نياز دارد كه در حال ساخت است اما تا زمان راه‌اندازي اين بخش‌ها و نصب SPG اين دستگاه كه در واقع يك راكتور اتمي كوچك است ماده فلوئور راديواكتيو مورد نياز آن از نيروگاه كرج تأمين مي‌شود.

وي گفت: البته بعد از مدتي با راه اندازي SPG آن، اين دستگاه خودش مي‌تواند مواد راديواكتيو مورد نيازش را تأمين كند.

متوليان افزود: با نصب اين دستگاه در بيمارستان شريعي پذيرش بيمار براي تشخيص بيماري با اين دستگاه عملاً از دهه فجر به طور رسمي آغاز مي‌شود.

پت اسكن (PET Scan) كلمه مخففي است كه متخصصان راديولوژي براي شيوه تصوبربرداري “توموگرافي گُسيل پوزيترون” به كار مي‌برند.
پزشكان اغلب اين آزمون تشخيصي را براي شناسايي سرطان و اندازه‌گيري تاثير درمان‌ سرطان به كار مي‌گيرند.

اين آزمون همچنين براي بررسي ميزان جريان خون به قلب و تشخيص بيماري‌هاي عروق كرونري (شريان‌هاي تغذيه‌كننده عضله قلب) به كار مي‌رود.

در بيماران دچار اختلالات حافظه، پزشكان از پت ‌اسكن براي تشخيص تومورهاي احتمالي كه قابل برداشت به وسيله جراحي باشند استفاده مي‌كنند.

روش انجام پت اسكن اين است كه پرستار يك ماده راديواكتيو را به درون رگ تزريق مي‌كند كه به يك تركيب موجود در بدن مثلاً قند يا گلوگز خون متصل مي‌شود.

سپس بيمار بر روي تخت معاينه دراز مي‌‌‌كشد و از درون دستگاه پت اسكن عبور داده مي‌شود. حلقه‌هاي اين ماشين انرژي ساطع‌شده از ماده راديواكتيو در بدن را شناسايي مي‌كنند.

نتايج حاصل به صورت يك تصوير داراي رنگ‌ها و درخشندگي متفاوت عرضه مي‌شود.

بافت سالم از گلوكز براي توليد انرژي استفاده مي‌كند و در نتيجه در تصوير پت به صورت رنگ روشن ظاهر مي‌شود.

اما بافت سرطاني حاوي ميزان‌هاي بالاتري از گلوكز است بنابراين ماده راديواكتيو بيشتري را جذب مي‌كند و در تصوير پت رنگ‌هاي روشن‌تري به خود مي‌گيرد.

 منبع : فارس

منبع : تاریخ : ۱۳۸۹/۱۱/۳ تعداد بازدیدکنندگان : 13483

مطالب مرتبط

برچسب ها

ارسال نظر

عنوان
متن
 
آمار بازدیدها

بازدید امروز : 1609
بازدید دیروز : 3003
بازدید این ماه : 72439
بازدید امسال : 213639
بازدید کل : 36580712

نظرسنجی

سوالی برای نظر سنجی وجود ندارد
نظرات سایرین  |  آرشیو نظرسنجی

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه مهندس اردلانی می باشد.
طراحی سایت و بهینه سازی سایت هخامنش